Zabytki
Strona główna Historia Film Położenie Oświata Rozwój miasta Zabytki Przemysł Turystyka Test

    Z historią Kuźni Raciborskiej nierozerwalnie związana jest historia kuźniańskiego kościoła. Zaledwie pięć lat po założeniu osady hutniczej, tzn. w roku 1646, hrabia Jerzy von Oppersdorf wybudował dla tutejszych osadników kaplicę pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Należała ona do rozległej parafii markowickiej. Poważniejszej rozbudowy kościółka dokonano w 1868 r. Dopiero w 1892 roku lokakia w Kuźni Raciborskiej stała się samodzielną parafią. Podjęto więc starania o rozbudowę starego, drewnianego kościółka, które zostały uwieńczone sukcesem w roku 1902.Uroczysta konsekracja kościoła przez ks. biskupa sufragana Augustina nastąpiła dopiero w 1917 roku. Kościół parafialny p.w. św. Marii Magdaleny jest świątynią neoromańską z elementami neogotyckimi. Architektoniczny ołtarz główny z obrazem św. Marii Magdaleny flankowany jest rzeźbami św. Jana Nepomucena i Dominika.

 

    Najstarszym obiektem miasta jest figura św. Jana Nepomucena, stojąca na pl. Mickiewicza. Ufundował ją w 1747 r. hrabia Sobeck.

    W Kuźni Raciborskiej nie ma zabytkowych domów mieszkalnych. Brak też stylowych kamieniczek miejskich. Kilka budynków zasługuje jednak na uwagę.

- budynek dawnej karczmy, pochodzący z II połowy XIX wieku (pl. Mickiewicza 2)

- klasycystyczny budynek dawnego zarządu leśnictw z I poł. XIX wieku, obecnie budynek mieszkalny (przy ul. Kozielskiej)

- budynki mieszkalne nr 8 i 10 (pl. Mickiewicza), zbudowane ok. 1910r.

- budynek poczty (ul. Powstańców9), zbudowany ok. 1910 r.

- oficyna - zbudowana około 1880r

- willa - zbudowana około 1930 r. (ul. Powstańców)

 

 

    W samej gminie Kuźnia Raciborska znajduje się wiele zabytków zwracających uwagę turystów. Trzeba tu wymienić przede wszystkim:

- obiekty zespołu pocysterskiego znajdującego się w Rudach:

   Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, zbudowany w II poł. XIII wieku, rozbudowany ok. 1400r.,.  przebudowany w baroku w latach 1680 - 1790

    Klasztor - założony przed 1260 r., zbudowany w latach 1671 - 78 (na miejscu dawnego drewniano-murowanego 

   Pałac opacki - zbudowany ok. 1730 r., przebudowany na początku XIX w. na rezydencję magnacką przez Wiktora von Hohenloche-Waldenburg-Schilingfurst

    Park - założony w XVIII w., przebudowany w poł. XIX w.

- kapliczka w Siedliskach, zbudowana w 1872 r.

- budynek młyna zbudowanego w końcu XIX w. i kuźnia z II poł. XIX w. w Turzu (przy ul. Raciborskiej)