Turystyka
Strona główna Historia Film Położenie Oświata Rozwój miasta Zabytki Przemysł Turystyka Test

    Doceniając duże walory historyczne, kulturowe, przyrodnicze i rekreacyjne wojewoda katowicki 23 listopada 1993 r. powołał Park Krajobrazowy "Cysterskie kompozycje krajobrazowe Rud Wielkich". Obejmuje on obszar o powierzchni 443,5 km2, w tym całe gminy Kuźnia Raciborska i Nędza, część gmin Sośnicowice, Pilchowice, Leszczyny-Czerwionka oraz fragmenty miast Racibórz, Rybnik, Żory i Orzesze. Jest to teren w dużym stopniu związany z działalnością cystersów rudzkich, o dużym stopniu zalesienia, z wieloma pomnikami przyrody i cennym rezerwatem przyrody "Łężczak". Centralnym miejscem Parku Krajobrazowego są Rudy z kościołem pocysterskim, parkiem i ruinami zespołu klasztorno-pałacowego.

    Okolice Rud należą do najpiękniejszych w naszym wojewodztwie. Poza cennym, bogatym zespołem kościelno-parkowo-klasztornym uwagę zwraca dawny szpitalik Juliusza Rogera oraz cenne pomnikowe drzewa nad Rudą. W lesie rudzkim znajdują się ładne, oryginalne leśniczówki, przy drogach spotykamy stuletnie kapliczki i krzyże przydrożne.Warto wspomnieć tu również o stacji kolejki wąskotorowej. Sama trasa kolejki na odcinku Gliwice-Racibórz zaliczana jest do zabytków techniki i czynione są starania o jej uruchomienie dla celów turystycznych. Wszystko to sprzyja rozwojowi turystyki. Gmina Kużnia Raciborska dysponuje również bogatą bazą gastronomiczną i noclegową. Samo miasto, choć pozbawione cennych zabytków, przyciąga gości swym spokojem i gospodarnością mieszkańców.

    Przez teren gminy przebiega kilka szlaków turystycznych. Trasą historycznego przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego w 1683 r. na odsiecz Wiednia biegnie czerwono znakowany "Szlak Husarii Polskiej" z Będzina przez Bytom, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Gliwice, Rudy, Racibórz do Krzanowic. Na terenie gminy Kuźnia Raciborska szlak prowadzi ścieżkami leśnymi z Białego Dworu przez park w Rudach, obok leśniczówki Wildeck w Rudzie Kozielskiej i opuszcza gminę za leśniczówką Krasiejów w Jankowicach (ok. 13 km).

    Przez nadodrzańskie miejscowości prowadzi żółto znakowany "Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych". Został wytyczony w 1985r. i prowadzi z Chałupek przez Racibórz, Turze, Cisek do Bierawy. Łączy miejscowości, w których w latach międzywojennych działały polskie szkoły mniejszościowe. Na terenie gminy szlak wiedzie ścieżkami polnymi przez Turze, Budziska i Rudę do przeprawy promowej na Odrze (ok. 8 km).

    Przez Rudy biegnie również żółto znakowany "Szlak Okrężny Wokół Gliwic", prowadzący przez najciekawsze podgliwickie miejscowości. Na terenie gminy szlak biegnie od Stodoł przez Podbiałą, Rudy, Brantolkę i lasem do kapliczki św. Marii Magdaleny (ok.7 km). Szlaki czerwony i żółty łączy krótki czrny szlak łącznikowy (od szlaku żółtego do stacji PKP Rudy).